Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.01.2015 23:12 - Владимир Буковски, из "Един дисидент сред архивите на Кремъл"
Автор: josarian Категория: Политика   
Прочетен: 2134 Коментари: 4 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  „Новият” политически елит, който се появи, не бе нищо друго освен старата номенклатура, своевременно пригодила се към новите условия. Оттук нататък този елит не се нуждаеше от социални реформи, както и от старата идеология, защото той държеше в ръцете си и търговските структури, и собствеността, и фиктивните партии, и средствата за масово осведомяване, и международните връзки с „приятелите” до вчера.

Навлиза се в нова ера, тази на „властта в сянка”, когато вече не може да се определи зад кого какво се крие и кой в служба на какво е. Ерата на клептокрацията (управлението на крадците – управление, при което важните решения се вземат в интерес на тесен кръг хора, които са на власт), от която страната, както изглежда няма да може повече да се измъкне.

Възраждащата се номенклатура успя да се прегрупира и да изработи нова стратегия, този път напълно демократична. Вече не бяха нужни пучове и заговори. Бившите комунисти трябваше само да се представят като „демократична опозиция”, защитаваща интересите на обикновените хора, и да блокират или саботират всяка друга реформа. И тъй като те господстваха и в изпълнителната, и в законодателната власт, успехът им бе сигурен в тази нова игра на „демокрация”.

Бюрокрацията се разрасна и завладя всички сфери на управлението, като го направи неконтролируемо и невероятно корумпирано. Функционерите от бившата комунистическа партия, които, разбира се, без изключение бяха демократи, се превърнаха много бързо в бизнесмени, като заграбиха множество интересни държавни обекти. Главатарите на черния пазар и криминалните си поделяха останалото. Това не само породи негодувание сред общественото мнение, но и създаде лоша репутация на самото понятие пазарна икономика.

Страната беше готова да отхвърли режима, но новият елит, „демократите”, родени от перестройката, не бяха готови. В по-голямата си част случайни хора, станали известни чрез привидни избори, в които всяка нова фигура беше за предпочитане пред старите, те бяха много по-близко до режима, отколкото до народа. И съвсем не се стремяха към радикални промени, при които имаше опасност самите те да бъдат изхвърлени зад борда и лишени от статута им на водачи.

Най-сериозният въпрос е следният: какво може да се направи. Що се отнася до Запада, отговорът е ясен: почти нищо. Даже днес, колкото и да желае Западът да помогне, парите, които би могъл да отпусне, няма да са от кой знае каква полза, още повече, че по-голямата част от тази сума ще бъде отклонена от корумпираната бюрокрация. Ясно е, че проблем от подобна величина не може да бъде разрешен отвън.

Той не може също така да бъде разрешен и отвътре, освен ако някое ново поколение от бунтари не изплува от този хаос и не извърши онова, което неговите страхливи родители не намериха смелостта да направят. Да премахне остатъците от тоталитарния режим, превърнали се в мафия, да отстрани поколенията, корумпирани от десетилетията на робство, и да се захване да гради едно ново общество.

Уви, подобно чудо е немислимо при сегашната обстановка на престъпност и анархия, на разложение и апатия. У днешната младеж бунтарството се изразява най-вече в желанието да емигрира – желание, което понастоящем присъства у 75% от младежите под 25 години според проучванията. А най-предприемчивите вземат пример от гангстерите, които се перчат със своите мерцедеси.

За нещастие, ние не съумяхме да се възползваме от неочаквания случай, какъвто представляваше смъртта на комунизма. Не отстранихме неговите привърженици, не разобличихме техните престъпления, не опровергахме техните бълнувания и най-вече не се научихме, как да се съпротивляваме на съвременната им чума."
Из "Един дисидент сред архивите на Кремъл"
Изд. къща „Албор”, София, 1997г.




Гласувай:
6



1. vencivaleri1951 - Зарад този перко ме помляха в Ленинград
02.01.2015 00:29
През 70те го размениха за Корвалан май. Преди това имаше демонстрации/главно от студенти/ за освобождаването му /от психушка/ Един ден приятелката ми казва че трябва да отидем на митинг за освобождаването на Буковски. До този момент аз знаех само за Чарлз Буковски. Помислих си , че гостува в Питер и е направил поредната си пиянска изцепка и са го окошарили. Не че ми се ходеше на митинг, но в противен случай щеше да ми се играе "Лизистрата" Беше ранна пролет. Имаше около 1000души на "адмиралтейския" площад. Дошлите бяха обаче подготвени с поплънки, с кори за хокей и проче. Аз абсолютен невежа бях по ловешкото си кожухче и толкова. Започнаха скандирания и дюдюкания. По едно време дойдоха уазките и от тях 100ина и повече Омоновци. Без да ни питат ни почнаха. Бият и хвърлят в бусовете. Развозиха тези които хванаха в различните районни управления. Аз попаднах почти веднага. Вкараха ни в ареста четрима Студ и влага-не ти е работа. Мен ме изведоха на разпит след час. Питат ме защо протестирам и като казах че харесвам Чарлз Буковски като поет, а и като начин на живот щяха да паднат от столовете от смях. Тогава разбрах че съм митингувал за Владимир Буковси. Пуснаха ме и се поинтересувах зарад кого бях бит. И до ден днешен си мисля че менталните му отклонения са повече от дисидентството му. Проблемите му с властите бяха , че не искаше да работи. Това си беше подсъдно тогава и от там се почва с принудителните му въдворявания на работа и отказите му да работи. Пишеше разни неща които не му издаваха/ и с право Четох самиздати негови-пълна боза/
На миналите избори го номинираха за кандидат президент. Милиони подписи събраха в негова полза, а той поиска промяна на конституцията за да се кандидатира като американски гражданин за президент защото в противен случай губел американската си пенсия!? Отказаха му естествено и той вдигна такава врява, че не ти е работа. Казаха му , че във всички страни е така, а той каза, че не всеки ден се явява Владимир Буковски на избори...
цитирай
2. josarian - Венци, ами ти си парче десидент тогава:) Вземи напиши нящо за прехода - защо така ни прецакаха твоите другари?
02.01.2015 00:37
Хайде Честита Нова 2015 година - да си жив и здрав!
цитирай
3. vencivaleri1951 - И на теб да е честита и здрава Новата 2015 година!
02.01.2015 09:49
josarian написа:
Хайде Честита Нова 2015 година - да си жив и здрав!

Не съм десидент, но имаше и такива сред колегите. От Българите тогава там такъв беше Христофор Събев/ Фори Светулката/ Той учеше във математическия факултет// Виж, "желязната завеса" правеше десидентите-включително и такива умове като Солженицин, Сахаров, ... Идеализираха западното общество, свободата на словото и медиите. Впрочем Солженицин бързо се разочарова и се върна ставайки върл противник на политиката на Запада. Същото разочарование можем да видим и в Георги Марков....Както и да е. През 70те в Москва, Ленинград беше модно като че ли да се протестира. Понякога за идеята или от мода. Аз например съм се връзвал за оградата на църква. Пусна се слух, че ще я бутат. Колкото и да ни обясняваха че само ще я преместят на тридесетина метра/разширяваха кръстовище защото правеше задръстване/ не вярвахме. Как така ще местят сграда. /Навързахме се за оградата, щракаха ни оператори, взимаха интервюта и...омоновците пак дойдоха:) После я преместиха. Подкопаха я, подпъхнаха релси и я сурнаха до терена на една градинка.
След концерти на Висоцки, Окуджава редовно имаше шествия и скандирания. Тези приказки за търпеливия руснак са умишлен блъф. Интелегенцията там никога не е "вървяла след победителите". Това обаче не е десидентство. Да протестираш срещу нередности, срещу безхаберие не е протест срещу системата. Нещо повече, самите университети поощряваха и са поощрявали винаги по критично отношение към обществените процеси.Западът успя обаче да пренасочи този протест използвайки енергията му, а и безмозъчните Горбачов и Елцин и да съсипе Русия поставяйки я на колене през 90те. Точно за това е сегашния вой срещу Путин и той е единствено за това, че през тези години в които управлява Русия намери отново себе си и излезе от аудсайдерската си позиция.
Понеже ме питаш защо? Ами ние сме на това дередже защото винаги хитреем и се стремим да седнем на два стола. Сядаме обикновено на топките си...
цитирай
4. josarian - Венци, да попитам за Георги Марков - посмъртно ли се е разочаровал от Запада или перди да го убият твоите другари?
02.01.2015 20:53
Нещо не разбирам...
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: josarian
Категория: Политика
Прочетен: 3626211
Постинги: 1550
Коментари: 4966
Гласове: 4819
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031